لایه برداری پوست مرده و پینه پا

لایه برداری پوست مرده و پینه پا

08 مهر 1398 22,617 بازدید

پوست های مرده‌ که در کف پا ایجاد می‌شوند به دلیل فشاری است که هنگام راه رفتن به پاها وارد می‌شود و یا در اثر ساییده شدن‌های مکرر پا به وجود می‌آید. یکی از سخت‌ترین قسمت بدن ، کف پا است. بنابراین به مراقبت زیادی نیاز دارد چرا که در صورت عدم مراقبت، باعث زخم و عفونت در کف پا می‌شود. چندین راه وجود دارد که به شما در مراقبت بیشتر از پاهایتان و از بین بردن پوست مرده از کف‌ پا (پاکسازی پوست کف پا) کمک می‌کند. در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم که چطور پوسته‌های مرده را از کف پای خود بردارید.

بخش اول به پاهای خود در خانه برسید

۱-پای خود را در آب لیمو خیس کنید

لایه برداری پوست مرده پا

خیساندن کف پا به مدت 10 دقیقه در آب لیمو، یک راه عالی برای از بین بردن پوست مرده و خشک از پای شما می‌باشد. اسید موجود در آب لیمو به آسان‌تر کنده شدن پوست مرده و خشک کمک می‌کند. بعد از اینکه 10 دقیقه پاهایتان خیس خورد، از یک سنگ پا برای کندن پوست مرده و خشک استفاده کنید.

 بیشتر بخوانید: راز داشتن پاهای براق 

۲-کرم پاشنه ترک خورده خود را بسازید

لایه برداری پوست مرده پا

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را درون یک بطری کوچک قرار دهید. چند قطره روغن لیمو یا اسطوخودوس را به بطری اضافه کنید و درب آن را محکم ببندید و تکان دهید تا به خوبی مخلوط شوند و مایع درون آن غلیظ شود. برای مرطوب شدن پوست، آن را روی پاهای خود بخصوص پاشنه پا بمالید. می‌توانید بطری را برای استفاده‌های بعدی نگه دارید، فقط به یاد داشته باشید که با هر بار استفاده، آن را تکان دهید.این عمل راهکاری مناسب برای لایه برداری پوست کف پا می باشد.

۳-به پاهای خود قبل از خواب روغن بزنید

لایه برداری پوست مرده پا

حمام کنید یا دوش بگیرید و پاهای خود را بشویید از جمله بین انگشتان پا را و سپس با حوله خشک کنید. لایه‌ای از روغن گیاهی را روی پاهای خود بمالید و با جوراب ضخیمی آن را بپوشانید و بخوابید.این راهکار به لایه برداری پاها بسیار کمک می کند.

 • فقط در عرض چند روز، پاهای خشک شما احساس بهتری می‌کنند.
 • روغن‌ها ممکن است همانند لکه‌دار کردن جوراب، پارچه را نیز لکه‌دار کند. بنابراین اگر به پاهای خود روغن زدید بهتر است یک جفت جوراب بپوشید چرا که باعث می‌شود روغن به پا جذب شود.

۴-ماسک پای شب خود را بسازید

لایه برداری پوست مرده پا

برای لایه برداری پوست مرده کف پا یک قاشق غذاخوری وازلین (یا محصولی مشابه آن) و آب لیمو را درون یک کاسه بریزید و سپس این دو ماده را با هم مخلوط کنید. پاهای خود را بشویید و آن را با حوله خشک کنید. همه‌ی مخلوط را روی هر دو پایتان بمالید، سپس یک جفت جوراب پشمی ضخیم بپوشید. یک شب بگذارید روی پایتان بماند و صبح آن را جدا کنید و پوست مرده از روی پاهای خود را پاک کنید.این یکی از بهترین راهکارها برای لایه برداری پینه پا می باشد.

نکنه:از جوراب‌های پشمی در این صورت استفاده کنید زیرا به شما اجازه نمی‌دهد تا ملحفه‌های شما لکه‌دار شود. جوراب‌هایی را انتخاب کنید که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید.

۵-موم پارافین را امتحان کنید تا پاهای خود را مرطوب کنید

لایه برداری پوست مرده پا

جهت پاکسازی پوست کف پا ابتدا موم را در یک کاسه‌ی بزرگ در مایکروویو حرارت دهید. به مقدار مساوی روغن خردل را به موم ذوب شده اضافه کنید. قبل از فرو بردن پا در ظرف و پوشاندن آن با مخلوط موم، مطمئن شوید که موم به خوبی گرم شده است. پای خود را از ظرف بیرون بیاورید و اجازه دهید تا موم خشک شود، سپس همان پا را مجددا داخل ظرف فرو کنید. پای خود را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. همین روش را روی پای دیگر خود تکرار کنید. حدود 15 دقیقه بنشینید، سپس موم و پلاستیک را بردارید.

 • روغن خردل به تقویت و مرطوب کردن پوست پا کمک می‌کند.

بخش دوم انجام دادن پدیکور

۱-پاهایتان را خیس کنید

لایه برداری پوست مرده پا

در مرحله‌ی اول شما باید یک ظرفی را انتخاب کنید که به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد که هر دو پایتان به راحتی در آن قرار بگیرید و به اندازه‌ی کافی عمیق باشد که پای شما در آب پوشانده شود. چند قطره صابون ملایم را درون ظرف بریزید و نصف آن را با آب گرم پر کنید. همچنین می‌توانید چند قطره از روغن ضروری مورد علاقه خود را به آب اضافه کنید. روی یک صندلی بنشینید و پاها را 10 دقیقه در آب خیس کنید.

 • به جای صابون می‌توانید از نصف فنجان نمک دریایی استفاده کنید. نمک دریایی در واقع ماده معدنی است که با منیزیم و سولفات ساخته شده است و به سرعت از طریق پوست جذب می‌شوند و از نظر سلامت بسیار خوب هستند. هنگامی که نمک دریایی خیس می‌خورد راهی عالی برای جذب منیزیم و سولفات به بدن شما هستند. نمک دریایی مزایایی از جمله: افزایش انرژی، کاهش التهاب و از بین بردن بوی پا و بهبود گردش خون را دارا می‌باشد.
 • به جای صابون از ¼ فنجان سرکه سفید استفاده کنید. سرکه فواید بسیاری دارد. خیساندن پا در مخلوط سرکه می‌تواند به از بین بردن بوی پا کمک کند و احتمال ابتلا به قارچ را کاهش می‌دهد. سرکه نیز اسیدی است که به نرم شدن پوست کمک می‌کند و به از بین بردن پوست مرده و خشک کمک می‌کند.

 بیشتر بخوانید: نحوه پیشگیری از قارچ ناخن 

۲-پوست‌های مرده و پینه‌دار را از بین ببرید

لایه برداری پوست مرده پا

برای از بین بردن پوست‌های مرده از کف پا، از یک سنگ پا استفاده کنید. ممکن است لازم باشد پاهای خود را به پشت خم کنید تا بهتر بتوانید این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که انگشتان پا را برای پوست‌های مرده و پینه‌دار بررسی کنید.

 • به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از سنگ پا، آن را خیس کنید.
 • سنگ پا گزینه‌ی خوبی برای از بین بردن پوست مرده یا خشک از پای شما هستند در حالی که تیغ پینه، تیغ پدیکور که در بسیاری از فروشگاه‌ها موجود هستند که توسط پزشکان توصیه نمی‌شود. متاسفانه بریدن پوست توسط تیغ بسیار راحت است که می‌تواند منجر به عفونت شود.

 بیشتر بخوانید: وسایل مورد نیاز پدیکور و مانیکور 

۳-مراقب کوتیکول‌ها و ناخن‌های خود باشید

لایه برداری پوست مرده پا

از پوشر کوتیکول استفاده کنید تا کوتیکول‌ها را از روی ناخن‌ها به عقب ببرید. سپس ناخن‌های هر یک از انگشتان پا را با ناخن‌گیر مرتب کنید.(آموزش پدیکور در منزل را به طور کامل مطالعه نمایید) اگر تصمیم دارید ناخن‌های پا را کمی بلند بگذارید مطمئن شوید که از لبه‌ی انگشتان پای شما بالاتر نمی‌رود. علاوه بر این ناخن‌های خود را به یک اندازه کوتاه کنید. پس از اینکه لبه‌های ناخن‌تان را کوتاه کردید با استفاده از سوهان آن را، مرتب کنید.

 بیشتر بخوانید: آموزش پدیکور در منزل 

۴-پا و مچ پا را مرطوب کنید

لایه برداری پوست مرده پا

یک مرطوب کننده با کیفیت خوب را روی هر یک از پاهای خود، از جمله انگشتان پا و ناخن‌های خود ماساژ دهید. قبل یا بعد از استفاده از مرطوب کننده، پاهای خود را ماساژ دهید. در طی این مرحله مقدار مناسبی از مرطوب کننده را به پای خود بزنید تا پاها به طور کامل مرطوب شوند.

۵-ناخن‌های خود را لاک بزنید

لایه برداری پوست مرده پا

اگر میخواهید لاک را روی ناخن‌های خود بمالید، با استفاده از مقدار کمی لاک‌ پاک‌کن، هر گونه لاک اضافی که ممکن است روی ناخن شما باشد را از بین ببرید. سپس روی هر یک از ناخن‌هایتان را لاک بزنید. یک یا دو لایه لاک روی ناخن‌هایتان بمالید و اجازه دهید هر لایه پس از زدن لایه‌ی بعدی خشک شود. سپس روی هر ناخن از براق کننده استفاده کنید. پس از لاک زدن، اجازه دهید تا قبل از اینکه پا را داخل جوراب یا کفش کنید، لاک شما خشک شود. راه رفتن با صندل ممکن است بهترین راه‌حل باشد تا زمانی که مطمئن شوید لاک شما خشک شده است.

 • پاک کننده لاک ناخن به صورت استونی و غیر استونی موجود هستند. استونی برای از بین بردن لاک ناخن بهتر عمل می‌کند ولی باعث خشکی ناخن می‌شوند. اگر مستعد خشک شدن و یا شکنندگی ناخن‌ هستید بهتر است از لاک‌ پاک‌کن‌هایی که به صورت غیر استونی هستید استفاده کنید. لاک پاک‌کن غیر استونی به صورت ملایم تر عمل می‌کنند و کمتر به ناخن‌ آسیب می‌زنند.

بخش سوم مراقبت از پاها

۱-کفش مناسب انتخاب کنید

لایه برداری پوست مرده پا

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای پاهای خود انجام دهید خرید و پوشیدن کفش مناسب است. کفش نامناسب باعث ایجاد اصطکاک و فشار و باعث ایجاد پینه و خشکی می‌شوند. چندین راه وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید کفش مناسب را پیدا کرده‌اید.

 • کف پای خود را اندازه بگیرید. احتمالا یک پای شما از پای دیگر شما بزرگتر است. بنابراین باید کفشی را پیدا کنید که متناسب با هر دو پای شما باشد.
 • در پایان روز به خرید کفش بروید، زمانی که پای شما در بیشترین حالت ورم قرار دارد. کفش‌های خود را در روز بعد امتحان کنید تا مطمئن شوید برای پایتان اندازه است.
 • به سایز کفش توجه نکنید. احساس خود را هنگام پا کردن کفش بسنجید.
 • به دنبال کفش‌هایی باشید که اندازه‌ی پای شما باشد. کفش‌های عجیب و غریب به احتمال زیاد شما را دچار مشکل می‌کند.
 • اطمینان حاصل کنید که پاهای شما در کفش راحت است و به اندازه‌ی کافی عمیق است که بتواند انگشت‌های پا در آن راحت قرار بگیرد.
 • فاصله‌ی بین نوک کفش و انگشت شصت باید حدود 1 سانتی‌متر باشد بنابراین کفشی را انتخاب کنید که این فاصله را داشته باشد.

۲-پاهای خود را خشک نگه دارید

لایه برداری پوست مرده پا

سعی کنید فقط از جوراب‌های نخی استفاده کنید مخصوصا هنگام ورزش کردن. استفاده از موارد احتیاطی زیر به شما کمک می‌کند تا از بوی بد پا و اگزما جلوگیری شود.

 • اجازه دهید کفش‌های شما بعد از انجام فعالیت بدنی که باعث تعریق بیش از حد پای شما می‌شوند کاملا خشک شوند.
 • دو روز پشت سر هم همان جوراب را نپوشید.
 • در صورت خیس شدن یا عرق کردن، جوراب‌های خود را عوض کنید.
 • برای جلوگیری از شرایطی مثل پای ورزشکاران، هر روز پاها بخصوص انگشتان پا را بشویید و قبل از قرار دادن در جوراب، پاهای خود را کاملا خشک کنید.
 • پوشیدن صندل در فضاهای عمومی مانند استخر و یا دوش عمومی ایده‌ی خوبی است.

۳-پاها را مرطوب کنید

لایه برداری پوست مرده پا

بهترین راه برای جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردن پاهایتان این است که هر روز یک مرطوب کننده پا با کیفیت استفاده کنید. مرطوب کردن پاهایتان در زمستان که هوا سرد و خشک است از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است. مراقب باشید هنگامی که از یک مرطوب کننده استفاده کردید با آن روی سرامیک قدم نزنید. این نکته را بدانید که استفاده از مرطوب کننده، قبل از خواب به راحتی به پاهای شما نفوذ می‌کند.

 • در زمان مرطوب کردن پا می‌توانید پاهایتان را ماساژ دهید. ماساژ دادن نه تنها به شما احساس خوبی می‌دهد بلکه به گردش خون شما کمک می‌کند.
 • از دوش گرفتن یا استحمام با آب داغ که می‌تواند پوست شما را سریع‌تر خشک کند خودداری کنید.
 • از مرطوب کننده‌ی مخصوص پا استفاده کنید زیرا سایر مرطوب کننده‌ها ممکن است حاوی الکل باشند که می‌تواند سریع‌تر پوست شما را خشک کند.

۴-جلوگیری و از بین بردن پینه روی انگشتان پا

لایه برداری پوست مرده پا

جالب اینجاست که اکثر مشکلات پا به دلیل عدم پیاده‌روی نیست بلکه بیشتر به دلیل کفش شماست. وقتی انگشتان پا در قسمت داخلی کفش‌های شما ساییده می‌شود پینه روی انگشتان شما ایجاد می‌شود که عمدتا به این دلیل است که کفش‌تان اندازه نیست. کفش پاشنه بلند همچنین می‌تواند باعث ایجاد پینه شود زیرا فشار اضافی را به انگشتان و کف پا وارد می‌کند. برای جلوگیری از پینه از درمان‌های خانگی می‌توانید استفاده کنید اما اگر تشدید شد به پزشک مراجعه کنید.

 • پاها را به طور مرتب در آب گرم خیس کنید و از یک سنگ پا استفاده کنید تا پوست مرده و پینه‌دار از ناحیه‌ی انگشتان و کف پا برداشته شود.
 • انگشت‌های خود را با چسب پینه که در داروخانه‌ها موجود است بپوشانید.
 • کفش‌هایی را بپوشید که مناسب پای شما باشد و فضای زیادی از نوک کفش تا انگشت شصت را داشته باشد. در صورت امکان کمتر از کفش‌های پاشنه بلند استفاده کنید زیرا فشار زیادی را به پاهای شما وارد می‌کند.

۵-پاهایتان را بالا نگه دارید

لایه برداری پوست مرده پا

اگر برای مدت طولانی نشسته‌اید یک لحظه بلند شوید و راه بروید. چرا که باعث می‌شود گردش خون در پاهای شما ضعیف‌تر شود و پزشکان توصیه می‌کنند که وضعیت خود را ثابت نگه ندارید و آن را تغییر دهید.  اگر به نشستن عادت دارید بهتر است در زیر پای خود چیزی قرار دهید تا پاهای شما بالاتر قرار بگیرند چرا که باعث می‌شود گردش خون در پاهای شما زیادتر شوند. استراحت کوتاه و بالا گرفتن پاهای شما به این موضوع بسیار کمک می‌کند. همینطور شما می‌توانید از ورزش‌هایی که مناسب هستند استفاده کنید.

مطالب مرتبط