تاتو بدن

تاتو بدن

15 مهر 1398 26,495 بازدید

اگر نمی‌توانید هزینه یک تاتوکار حرفه‌ای را بپردازید یا دسترسی به سالن تاتو ندارید، می‌توانید در خانه برای خودتان تاتو بزنید. هرچند اینکار خطرناک است و اگر از پس آن به خوبی برنیایید ممکن است همیشه برای شما به عنوان خاطره‌ای بد بماند. قبل از انجام اینکار مطمئن شوید که در حال انجام چه کاری هستید و تمام هشدارهای ایمنی را دنبال و لزومات بهداشتی را رعایت کنید. در این مقاله به موضوعات زیر می‌پردازیم:

1.آماده شدن برای تاتو

2.شروع تاتو

3.مراقبت از تاتو

مرحله اول: خودتان را برای تاتو زدن آماده کنید.

1. دستگاه تتوی خانگی بسازید یا بخرید.

تاتو در خانه

ابزار اصلی همه دستگاه‌های خانگی تاتو، سوزن و رنگ است. فقط از سوزن‌های جدید استفاده کنید. همچنین تنها باید از رنگ مخصوص تاتو استفاده کنید اما پیدا کردن آن همیشه کار راحتی نیست. جوهر هندی معمولا به عنوان جوهر خوشنویسی استفاده می‌شود اما تنها جوهری است که می‌توان از آن به عنوان رنگ تاتو نیز استفاده کرد. هرگز از جوهر خودکار یا ماژیک استفاده نکنید!

دستگاه تاتوی خانگی ایمن‌ترین دستگاه ارزان قیمت است و شامل لوازم و دستورالعمل‌ها نیز می‌شود.

 • برندی معتبر برای رنگ تاتو پیدا کنید تا مطمئن شوید که عاری از هر گونه مواد سمی است.
 • از سوزن خیاطی، سوزن ته گرد یا سنجاق استفاده نکنید. حتی اگر استفاده نشده باشند، بازهم استریل نیستند. استفاده از این اشیاء برای تاتو خیلی خطرناک است. حتی ممکن است کارتان به بیمارستان بکشد. این سوزن‌ها رنگ را درون خود نگه نمی‌دارند و عمدتاً سوزن مناسبی هم نیستند. اگر می‌خواهید اینکار را برای خودتان انجام دهید، حتما باید تا حد امکان فرد با مهارتی باشید.
 • از سوزن‌های قدیمی و سوزن شخص دیگری استفاده نکنید. هرکدام از اینکارها را انجام دهید، ممکن است دچار عفونت شوید. حتماً بعد از اتمام کار، سوزن‌ها را در جای مناسبی دور می‌ریزید.

2.جایگاه تتوی خود را آماده کنید.

تاتو در خانه

قبلا از اینکه کار تاتو را آغاز کنید، لازم است که چند کار دیگر انجام دهید. مقداری نخ کتان، لیوان برای آّب و اسپری الکی را آماده کنید.

 • برای کشیدن طرح تاتو از ماژیک رنگ موقت و غیر سمی استفاده کنید.
 • بهتر است تشتک رنگ، کاسه‌ای کم عمق یا نعلبکی داشته باشید تا جوهر هندی را در آن بریزید. کاسه‌های رنگ ارزان قیمت هستند و از اسراف شدن رنگتان جلوگیری می‌کند. وسایلتان را با الکل یا آب اکسیژنه که 91-99% آن الکل است، ضدعفونی کنید.
 • حتما باید همه وسایلتان تمیز باشد. کاسه یا نعلبکی مورد نظر را با استفاده از آب گرم و آب اکسیژنه یا الکل تمیز کنید سپس آنها را در پلاستیک بگذارید. برای احتیاط بیشتر هنگامی که به وسیله‌هایتان دست می‌زنید، دستکش‌هایی بپوشید که کاملا ضدعفونی‌شده هستند. دستکش‌ (اگر استفاده می‌کنید) و دست‌های خود را در طول تاتو چندین بار بشویید.

3.ناحیه مورد نظر برای تاتو را اصلاح کنید و بشویید.

تاتو در خانه

هر زمانی که تصمیم به تاتو زدن گرفتید، قسمت مورد نظر را با آب گرم و صابون بشویید. اطراف ناحیه مورد نظر را تقریبا تا سه سانتیمتر بیشتر شیو کنید.

 • بعد از اینکه شیو کردید، پوست خو را با اسپری الکل ضدعفونی کنید. پنبه الکلی را آهسته به صورت خود بزنید و قبلا از اینکه کار خود را ادامه دهید، مطمئن شوید که الکل خشک شده است.

4.طرح تتو را روی پوست خود بکشید.

تاتو

طرح تاتوی مورد نظر را به صورت کامل یا کم رنگ روی قسمتی مورد نظر بکشید. اگر بخواهید شخص دیگری هم می‌تواند اینکار را برای شما انجام دهد اما عجله نکنید تا همانطور که می‌خواهید طرح کشیده شود. برای شروع فقط به این طرح احتیاج دارید. شما همچنین می‌توانید از کاغذ و مایع استینسل استفاده کنید تا طرح دقت بیشتری داشته باشد.

 • از آنجایی که می‌خواهید برای خودتان تاتو بزنید مطمئن شوید که ناحیه انتخاب شده برای اینکار راحت است. شما باید به مدت چند ساعت سوزن را در پوست خود فرو کنید. قسمت‌هایی مانند سینه یا شانه که دسترسی به آنها سخت است، اصلا برای اینکار مناسب نیستند.
 • این نوع تاتو زدن برای طرح‌های کوچک و ساده مناسب است. اگر به دنبال ‌طرح‌های پیچیده هستید، بهتر است به سالن تاتو بروید.

مرحله دوم: کار تاتو را آغاز کنید

1.سوزن را ضدعفونی کنید.

تاتو در خانه

بهترین راه برای ضدعفونی کردن سوزن آتش است. سوزن را روی شعله‌های آتش شمع یا فندک بگیرید تا قرمز شود. حتماً سر دیگر آن را با پارچه بگیرید تا دست‌هایتان نسوزد.

 • هنگامی که سوزن ضدعفونی شد، آن را درون نخ‌های کتان بپیچید. نخ‌ها را از 0.3 سانتیمتر پایین‌تر از نوک سوزن آغاز کنید و آنها را به طول 0.6 سانتیمتر دور سوزن بپیچید تا بیضی شکل شود. با اینکار هنگامی که سوزن را در نعلبکی فرو می‌کنید سوزن کمی رنگ به خود جذب می‌کند.

۲-سوزن زدن را شروع کنید.

تاتو

سوزن را درون جوهر هندی فرو کنید سپس با آن به پوست خود ضربه بزنید و نقطه‌ای بگذارید. ممکن بعد از اینکه سوزن را چند بار در پوست خود فرو کردید، کمی خون بیاید اما نباد زیاد باشد. اگر مقدار خون زیاد بود بلافاصله کار را متوقف کنید و آن قسمت را ضدعفونی کنید. حوله کاغذی تمیز را روی تاتو نگه دارید تا خون ریزی متوقف شود. برای اینکار نباید از پارچه استفاه کنید.

3.کار خود را روی طرح تاتو آغاز کنید.

تتو

سعی کنید طرحی که قبلاً کشیده‌اید را با سوراخ‌های ریز پر کنید. با استفاده از تکه‌ای پارچه کتان خون یا رنگ‌های اضافی را پاک کنید.

 بیشتر بخوانید: آموزش سایه زدن تاتو  

 • ممکن است هنگام تاتو پوستتان کمی ورم کند که باعث یک دست نبودن تاتو می‌شود. اگر تاتویی یک دست می‌خواهید، باید هنگامی که ورم پوست خوابید تاتو را دوباره انجام دهید. صبر کنید تاتو کامل بهبود یابد سپس ترمیم را انجام دهید. بهبود کامل تاتو بیش از دو ماه زمان می‌برد.

4. ناحیه تاتو را تمیز کنید.

تاتو

وقتی که تاتو تمام شد، آن ناحیه را با آب و صابون تمیز کنید. جوهر هندی باقی‌مانده در تشتک و سوزن را پاک کنید. این وسایل دیگر ضدعفونی‌شده نیستند و اگر می‌خواهید تاتو را ترمیم کنید باید از سوزن و تشتک رنگ جدید استفاده کنید.

مرحله سوم: مراقبت از تاتو

1.تاتوی خود را با پلاستیک بپوشانید.

تتو

از پارچه یا باند برای اینکار استفاده نکنید زیرا می‌توانند کمی رنگ به خود جذب و تاتو را کم رنگ کنند. در هفته اول از هیچ پماد و لوسیونی استفاده نکنید زیرا آنها منافذ پوست را می‌ببندند و باعث عفونت می‌شوند.

 • پلاستیک را به مدت 1-3 ساعت روی تاتو بگذارید اما نباید بیشتر از 6 ساعت شود.

2.تاتو را تمیز نگه دارید.

تاتو

پلاستیک را از روی تاتو بردارید و به آرامی آن ناحیه را با آب گرم و صابون بدون بو بشویید. پوست را اسکراپ نکنید، فقط آن را با دستان تمیز بشویید.

 • تاتو را خیس نکنید و آن را درون آب گرم فرو نبردید. اینکار احساس بدی به شما می‌دهد و رنگ را از پوست شما بیرون می‌کشد.
 • تاتو را دستکاری نکنید زیرا باعث خونریزی، خطوط نامرتب و حتی اسکار می‌شود.

3.روی تاتو لوسیون بزنید.

تتو

بعد از اینکه تورم از بین رفت و پوست شروع به دلمه بستن کرد، لایه‌ای نازک از لوسیون ساده و بدون بو را روی تاتو پخش کنید. پوست شما باید نفس بکشد تا سریع روند بهبود را طی کند.

 • تاتو را 3-5 بار در روز بسته به اندازه تاتو، مرطوب کنید. اگر پوستون شروع به خشک شدن کرد، از کمی لوسیون استفاده کنید.

4.اجازه دهید تاتو کامل خوب بشود.

هفته اول مواظب تاتوی خود باشید. در این مرحله تاتو شروع به دلمه بستن می‌کند و شما باید خیلی به تمیز کردن آن اهمیت بدهید. علاوه بر شستن و مرطوب کردن آن نباید بعضی از فعالیت‌ها خاص را انجام دهید.

 • تاتو را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید زیرا رنگ را محو می‌کند. اینکار باعث احساس سوزش شدید نیز می‌شود.
 • از رفتن به وان حمام، وان آب گرم، استخر، دریا و غیره خودداری کنید زیرا پر از میکروب هستند و منجر به عفونت می‌شوند.
 • هر فعالیتی که مانند ورزش کردن باعث زیاد عرق کردن می‌شود را انجام دهید.
 • لباس‌ها آزاد بپوشید تا تاتوی شما بتواند نفس بکشد. لباس‌های تنگ مانع تنفس پوست می‌شوند.

5. مراقب عفونت باشید.

حواستان به قرمزی یا دلمه زیاد و همچنین ترشح و ورم اطراف تاتو باشد. اینها نشانه‌های احتمالی عفونت هستند.

 • شما می‌توانید خطر عفونت را با تمیز نگه داشتن وسایل و مواظبت از تاتوی خود کاهش دهید. با این حال بازهم امکان عفونت وجود دارد. اگر شک کردید که تاتوی شما عفونت کرده است، به دکتر خود مراجعه کنید.

هشدار

 1. بی‌خطرترین راه برای تاتو مراجعه به تاتو کار حرفه‌ای است. اگر تحمل ریسک تاتو زدن برای خود را ندارید، اینکار را انجام ندهید.
 2. تاتو در خانه شما در معرض عفونت‌های جدی می‌گذارد و در بعضی کشورها ممکن است غیرقانونی باشد. قبلا از اینکار خطرات آن را در نظر بگیرید.
 3. فقط از رنگ مخصوص تاتو یا جوهر هندی استفاده کنید. دیگر انواع جوهرها سم دارند و مشکلات جدی ایجاد می‌کنند.
 4. فقط از سوزن تمیز و ضدعفونی‌شده استفاده کنید. هرگز دوباره یک سوزن یا سوزن شخص دیگری را استفاده نکنید.
 5. استفده از سوزن دیگران خطر ایدز، هپاتیت، استاف و دیگر مریضی‌های واگیردار را به همراه دارد.

 بیشتر بخوانید: خودتان طراح تتوی خود باشید(راهنمای کامل)  

مطالب مرتبط