3 روش برای از بین بردن پوسته‌های مرده کف پا

3 روش برای از بین بردن پوسته‌های مرده کف پا

13 آبان 1398 14,182 بازدید

عواملی مثل پیاده‌روی طولانی، عدم رعایت بهداشت و قرار گرفتن پا به مدت طولانی در کفش باعث ایجاد پوست مرده در کف پا می‌شود. پوست مرده در کف پا ویژگی‌های مانند خشکی، خارش و ترک خوردگی را به همراه دارد. برای از بین بردن پوست‌های مرده راه‌های زیادی وجود دارد اما استفاده از روش‌های طبیعی به دلیل مقرون به صرفه و بی‌خطر بودن بیشتر پیشنهاد می‌شود که می‌توانید از آن بهره بگیرید.


بخش اول تهیه‌ی ماسک پا


1. یک موز را رنده کنید و روی پاهای خود بزنید

حتما از موزهایی استفاده کنید که تا حد ممکن رسیده باشند. 1 یا 2 عدد موز رسیده را در یک کاسه قرار دهید و آن را با چنگال له کنید تا به شکل خمیری یکدست در بیاید، سپس آن را روی پاهای خود قرار دهید و اجازه دهید حدود 20 دقیقه روی پاهایتان بماند سپس آن را تمیز بشویید.

مالیدن موز له شده روی پا

2. آب لیمو، روغن زیتون و شکر قهوه‌ای را با یکدیگر مخلوط کنید

1 قاشق غذاخوری آب لیمو را با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون و 2 قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای ترکیب کنید تا به شکل خمیری یکدست در بیاید. به مدت 2 الی 3 دقیقه روی پاهای خود ماساژ دهید و اجازه دهید 15 دقیقه روی پاهای شما بماند سپس آن را بشویید.

 • برای داشتن پاهایی نرم از این ماسک به صورت هفتگی استفاده کنید.

اسکراب پا با شکر قهوه‌ای، آبلیمو و روغن زیتون

3. ماسک آسپرین خورد شده را روی پاهای خود بزنید

5 الی 6 عدد آسپرین را خورد کنید، می‌توانید آسپرین‌ها را درون یک کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید و با ضربات پشت قاشق آن را خورد کنید. پودر آسپرین را درون یک کاسه بریزید و یک قاشق غذاخوری آب و یک قاشق غذاخوری آب لیمو را به آن اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید، سپس روی پاهای خود بمالید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه روی پاهای شما بماند سپس آن را بشویید.

 • بهتر است یک حوله‌ی گرم را دور پاهای خود بپیچید تا به اثر بخشی ماسک کمک کند.

له کردن قرص آسپرین


بخش دوم خیس کردن پاها


1. پاهای خود را در آب گرم خیس کنید و شستشو دهید

یکی از اساسی‌ترین راه‌حل‌ها، خیس کردن پا به مدت طولانی برای نرم کردن پوست مرده و تمیز کردن آن با سنگ پا یا برس پا می‌باشد. یک وان کوچک را با آب کافی پر کنید به صورتی که تا قسمت‌های بالای پایتان را بپوشاند و اجازه دهید پاهایتان 20 دقیقه درون ظرف وان قرار بگیرید، سپس پوست مرده را به آرامی از روی پاهایتان تمیز کنید.

 • هنگام استفاده از سنگ پا یا برس پا توصیه می‌شود این کار را به آرامی انجام دهید تا پوست‌تان دچار آسیب نشود.
 • هفته‌ای یکبار این کار را انجام دهید.

گذاشتن پا در آب به مدت 20 دقیقه - کشیدن سنگ پا روی پا

2. پاهای خود را با آب لیمو خیس کنید

یک وان کوچک را با آب کافی پر کنید به صورتی که تا قسمت‌های بالای پایتان را بپوشاند سپس به اندازه‌ی کافی آب لیمو را درون وان آب بریزید و پاهای خود را درون وان بگذارید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه پاهایتان خیس شود سپس آن را بشویید و خشک کنید.

 • مطمئن شوید که هیچ‌گونه بریدگی یا زخم باز روی پاهای‌تان ندارید، زیرا اسید موجود در آبلیمو باعث سوزش شدید در قسمت بریدگی پای‌تان می‌شود.

قرار دادن پا در آب لیمو به مدت 10 دقیقه

3. پاهای خود را با نمک اپسوم خیس کنید

یک وان کوچک را با آب گرم پر کنید. نصف فنجان نمک اپسوم را به آب اضافه کنید و اجازه دهید پاهایتان به مدت  10 دقیقه درون آب بماند سپس به آرامی با سنگ پا یا برس پا آن را ماساژ دهید تا پوست‌های مرده‌ی کف پا که خیس خورده‌اند به راحتی از بین بروند.

 • بهتر است این کار را هر 2 الی 3 روز یکبار تکرار کنید تا از خشک شدن دوباره‌ی پا جلوگیری شود.
 • پس از چند بار استفاده از این روش متوجه تفاوت چشمگیری در پوست کف پای‌تان می‌شوید.

ریختن نمک اپسوم در وان آب

4. پاهای خود را با سرکه خیس کنید

ماهیت اسیدی سرکه سفید و سرکه سیب برای از بین رفتن پوست‌های مرده‌ی کف پا در نظر گرفته می‌شوند. در یک وان، سرکه و آب گرم را با هم مخلوط کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه، پاهای‌تان را حدودا 45 دقیقه درون وان قرار دهید و اجازه دهید تا به خوبی خیس شوند و آن را به آرامی ماساژ دهید.

 • روش دیگر استفاده از این محلول به این صورت است که پاهای خود را به مدت 5 دقیقه در مخلوط سرکه و آب بگذارید سپس به مدت 15 دقیقه آن را در وان حاوی سرکه سیب خالص قرار دهید.

ریختن سرکه سیب و سرکه سفید در وان آب


بخش سوم درمان شبانه


1. از پارافین استفاده کنید

موم پارافین برای مرطوب کردن پاها بسیار پر کاربرد است. مقداری از پارافین را در مایکروویو گرم کنید، سپس آن را در یک ظرفی بریزید تا بتوانید پاهایتان را در آن قرار دهید. هر پار را به آرامی در موم قرار دهید و اجازه دهید تا موم سفت شود و از جوراب برای پوشاندن آن استفاده کنید و یک شب اجازه دهید روی پاهایتان بماند و صبح آن را از پاهایتان جدا کنید.

 • مقدار مورد نیاز پارافین، به اندازه‌ی پاهای شما بستگی دارد بهتر است در ابتدا با 1 فنجان پارافین شروع کنید تا در استفاده‌های بعدی مقدار مورد نیازتان مشخص شود.
 • اگر نمی‌خواهید از جوراب‌های معمولی برای پوشاندن پاهای‌تان استفاده کنید، توصیه می‌شود از جوراب‌های مخصوص پارافین استفاده کنید.

 گذاشتن پا در پارافین

2. پاها را با وازلین و آب لیمو ماساژ دهید

 در یک ظرف کوچک، 1 قاشق غذاخوری وازلین را با 2 الی 3 قطره آب لیمو مخلوط کنید. قبل از خواب این مخلوط را به پاهایتان بزنید و به آرامی ماساژ دهید و با استفاده از یک جوراب پاهایتان را بپوشانید.

 • برای درمان‌های مکرر بهتر است یک یا دو جفت جوراب را به این کار اختصاص دهید.
 • همچنین می‌توانید آب لیمو را جایگزین کنید، زیرا هر دو خاصیت اسیدی دارند که به از بین بردن پوست مرده از کف پا کمک کند.

ماساژ دادن پا با وازلین و آبلیمو

3. با جو دوسر و بادام پاهایتان را نرم کنید

¼ فنجان جو دوسر را مخلوط کنید تا به صورت پودر در بیاید. سپس همین کار را با ¼ فنجان بادام انجام دهید. هر دو پودر را درون یک کاسه بریزید و 2 قاشق غذاخوری عسل و 3 قاشق غذاخوری کره‌ی کاکائو را به آن اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید. سپس این مخلوط را روی پاهای خود بمالید و آن را با جوراب بپوشانید. اجازه دهید شب روی پاهایتان بماند و صبح روز بعد آن را بشویید.

 • از این روش می‌توانید 1 الی 2 بار در هفته استفاده کنید تا به آرامی پوست‌های مرده از کف پای‌تان برداشته شوند و با این کار پاهای نرم‌تری داشته باشید.
 • برای خورد کردن جو دوسر و بادام می‌توانید آن را در یک کیسه‌ی پلاستیکی بریزید و با پشت قاشق آن را خورد کنید تا پودر شود.

لایه برداری پوست مرده پا با جودوسر و بادام

بیشتر بخوانید: روشن کردن زانوهای تیره با روش‌های خانگی جالب 

مطالب مرتبط