نحوه درمان اسکارهای آکنه (جای جوش) با آلوئه‌ورا

نحوه درمان اسکارهای آکنه (جای جوش) با آلوئه‌ورا

03 دی 1398 3,701 بازدید

هنگامی که یک آکنه پاکسازی شود، ممکن است یک موضوع پوستی ناخوشایند به نام زخم‌های آکنه (جای جوش) باقی بماند. زخم‌های آکنه عمیقا در پوست ریشه دارند و از این رو درمان آن‌ها دشوار می‌شود، مگر اینکه زودتر از موعد درمان شوند. نشان داده شده است که آلوئه‌ورا باعث بهبودی ضایعات ناشی از آکنه می‌شود که به طور مرتب برای درمان بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود. به همین دلیل خاصیت ضدالتهابی آلوئه‌ورا در هنگام استفاده بر روی پوست قابل مشاهده است. نحوه تهیه آلوئه‌ورا به شرایط کلی پوست شما بستگی دارد. استفاده صحیح از آلوئه‌ورا در رابطه با یک برنامه درمان آکنه می‌تواند به شما در کاهش دید زخم‌ها کمک کند و احساس اطمینان بیشتری را نسبت به پوست خود داشته باشید.


بخش اول استفاده از آلوئه‌ورا روی پوست چرب


1. یک برگ آلوئه‌ورا را بجوشانید

بهترین راه برای استفاده از آلوئه‌ورای تازه، تبدیل آن به خمیر است. برای انجام این کار، باید برگ آلوئه‌ورا را نرم کنید.

  • یک قابلمه را با آب کافی پر کنید تا برگ آلوئه‌ورا را بپوشاند.
  • آن را بجوشانید تا برگ نرم و خیس شود.
  •  برگ آلوئه‌ورا را با انبر برداشته و آن را زیر آب سرد بگیرید تا برگ در دمای اتاق خنک شود.

جوشاندن برگ آلوئه ورا

2. آلوئه‌ورا را خورد کنید

حالا که برگ نرم و قابل انعطاف است، لازم است آلوئه‌ورا را خورد کنید تا بتوانید خمیری را درست کنید. اگر هاون و گوشت کوب دارید می‌توانید برای این کار از آن استفاده کنید. در غیر اینصورت، می‌توانید با استفاده از پشت قاشق، برگ جوشانده را له کنید.

  • این کار را تا زمانی که برگ آلوئه‌ورای نرم شده به شکل خمیری غلیظ و چسبناک شود، ادامه دهید.

خرد کردن آلوئه‌ورا

3. عسل را اضافه کنید

عسل ماده‌ای مفید برای درمان تعدادی از شرایط پوستی از جمله آکنه به کار برده می‌شود، چرا که اعتقاد بر این است، که عسل خاصیت ضد باکتریایی دارد و ممکن است در بهبود زخم‌های باز مانند: زخم‌های آکنه مفید باشد.

  • فقط چند قطره عسل را به خمیر اضافه کنید. شما به مقدار زیادی نیاز نخواهید داشت، اما اضافه کردن بیش از حد عسل نیز ضرری ندارد. توجه داشته باشید که عسل ممکن است صورت شما را کمی از آنچه که دوست دارید چسبناک‌تر کند. بنابراین در نظر بگیرید که شما با چه مقدار استفاده از عسل راحت هستید.

مخلوط آلوئه ورا با عسل

4. مخلوط را به خمیر تبدیل کنید

آلوئه‌ورای پوره شده باید بافت را تامین کند و عسل اضافه شده، به سفت شدن مخلوط داخل خمیر کمک می‌کند. اگر مخلوط خیلی آبکی است، می‌توانید کمی آرد به آن اضافه کنید تا کمی بیشتر سفت شود.

اضافه کردن آرد به ماسک برای جای جوش

5. روی پوست خود بمالید

خمیر را به طور یکدست روی صورت خود پخش کنید و روی نواحی که بیشترین آکنه و زخم را دارند تمرکز کنید. آن را به مدت 15 دقیقه روی صورت‌تان بگذارید، سپس با آب سرد بشویید. این کار را هر هفته یک بار تکرار کنید تا به تسکین آکنه و بهبود زخم‌های آکنه قبل از اینکه به اسکار (جای جوش) تبدیل شوند، کمک کند.

زدن آلوئه ورا روی پوست دست


بخش دوم استفاده از آلوئه‌ورا روی پوست خشک


1. تصمیم بگیرید که کدام آلوئه‌ورا را استفاده کنید

شما می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا خریداری شده در فروشگاه استفاده کنید یا برگ آلوئه‌ورا را بجوشانید تا خمیر درست شود. اگر تصمیم دارید که خودتان آن را درست کنید، به این نکته توجه کنید که اگر خمیر جوش آمد، قبل از اینکه آن را به صورت خود بمالید، اجازه دهید تا برگ آلوئه‌ورا به اندازه کافی خنک شود.

ژل آلوئه ورا یا برگ آلوئه ورا

2. کره شیا و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید

کره شیا به ضخیم شدن آلوئه‌ورا در خمیر کمک می‌کند و روغن زیتون به تامین رطوبت اضافی برای پوست‌های خشک کمک می‌کند. آن‌ها را خوب مخلوط کنید تا همه‌ی مواد، کاملا درون یک خمیر غلیظ مخلوط شوند.

  • کره شیا هنگامی که روی زخم‌های پوستی اعمال می‌شود، دارای خاصیت ضدالتهابی است.
  • روغن زیتون به مرطوب کردن پوست خشک کمک می‌کند. همچنین می‌تواند به پوشاندن زخم‌های جزئی پوست نیز کمک کند و با به دام انداختن رطوبت، فرآیند بهبود را تسریع کند.

مخلوط کردن کره شیا و روغن زیتون

3. خمیر را روی صورت خود بمالید

خمیر را به طور مساوی روی صورت خود پخش کنید و روی مناطقی که بخصوص از آکنه و زخم آسیب دیده‌اند، تمرکز کنید. ماسک را به مدت 10 دقیقه روی صورت‌تان بگذارید، سپس با آب سرد بشویید. این کار را در طول هفته، برای کمک به درمان جوش‌های آکنه و تامین رطوبت تکرار کنید.

زدن خمیر آلوئه ورا روی اسکار آکنه


بخش سوم درمان پوست حساس با آلوئه‌ورا


1. نوع آلوئه‌ورا خود را انتخاب کنید

شما می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا خریداری شده در فروشگاه استفاده کنید یا برگ آلوئه‌ورا را بجوشانید تا خمیر درست شود. اگر تصمیم دارید که خودتان آن را درست کنید، به این نکته توجه کنید که اگر خمیر جوش آمد، قبل از اینکه آن را به صورت خود بمالید، اجازه دهید تا برگ آلوئه‌ورا به اندازه کافی خنک شود.

جوشاندن برگ آلوئه ورا - ژل آلوئه ورا

2. ماست و آب خیار را اضافه کنید

هنگامی که یک خمیر قابل استفاده از برگ آلوئه‌ورا را درست کرده‌اید و یا از ژل آلوئه‌ورا آماده استفاده کرده‌اید، 1 یا 2 قاشق مرباخوری ماست و چند قطره آب خیار را به آن اضافه کنید و آن را هم بزنید.

  • اعتقاد بر این است که اسید لاکتیک موجود در ماست خاصیت تسکین دهنده برای پوست حساس را دارد. همچنین تصور می‌شود که منافذ را تنگ کرده و احتمال ابتلا به عفونت باکتریایی  روی پوست را کاهش می‌دهد که می‌تواند به جلوگیری از شیوع آکنه در آینده کمک کند.
  •  تصور می‌شود هنگامی که از خیار روی پوست استفاده می‌شود، خواص تسکین دهنده و پاک‌کننده را برای پوست فراهم می‌کند.

مخلوط کردن ماست و آب خیار

3. خمیر را روی صورت خود بمالید

خمیر را به طور مساوی روی صورت خود پخش کنید و روی مناطقی که بخصوص از آکنه و زخم آسیب دیده‌اند، تمرکز کنید. ماسک را به مدت 15 دقیقه روی صورت‌تان بگذارید، سپس با آب سرد بشویید. این کار را در طول هفته تکرار کنید.

زدن ماسک آلوئه ورا روی دست

بیشتر بخوانید: راز داشتن صورت بدون آکنه 

مطالب مرتبط