تفاوت پرایمر و فاندیشن و کانسیلر

تفاوت پرایمر و فاندیشن و کانسیلر

09 مهر 1398 11,588 بازدید

هیچ میکاپی بدون لوازم آرایشی مثل پرایمر، کانسیلر و فاندیشن (کرم پودر) کامل نمی‌شود. آن‌ها بهترین لوازمی هستند که در زمان آریش مورد استفاده خانم ها قرار می گیرند. اما تفاوت بین پرایمر، فاندیشن و کانسیلر چیست؟ به طور خلاصه و ساده یک پرایمر، جهت آماده‌سازی پوست صورت به عنوان زیرساز برای میکاپ استفاده می‌‌شود.این در حالی است که فاندیشن به عنوان زمینه‌ی پایه و در نهایت کانسیلر را برای استفاده نهایی در آرایش به کار می‌برند.

پرایمر،فاندیشن،کانسیلر

پرایمر Primer

پرایمر همان محصولی است که در اشکال مختلفی وجود دارد،پرایمر صورت (Foundation Primer)، پرایمر لب (Lip Primer)، پرایمر چشم (Eyelid Primer)، پرایمر مژه و ابرو (Mascara Primer)، پرایمر ناخن (Nail primer)، پرایمر مو (Hair Primer). اما ما در مورد پرایمر صورت صحبت می‌کنیم که روی گونه‌ها استفاده می‌شود. پرایمر در واقع به عنوان یک مرطوب کننده عمل می‌کند و بدون توجه به چیزی، پوست را مرطوب می‌کند.

پرایمر آرایش و میکاپ-زیرساز

باید بگوییم وجود آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A، C و E  در پرایمر، پوست را سالم‌تر نگه می‌دارد و سایر مواد مانند عصاره‌ی انگور و عصاره‌ی چای سبز. تمامی این ترکیبات با هم، باعث ایجاد صافی و لطافت پوست می‌شوند و همچنین به مرطوب کردن پوست نیز کمک می‌کنند.

هدف از پرایمر ایجاد صافی است در حالی که همیشه به عنوان مرطوب کننده در نظر گرفته شده است. همچنین انواع مختلفی از مواد در پرایمرها وجود دارد که این مواد و ترکیبات اغلب نوع پرایمر را مشخص می‌کند مانند پرایمرهای مینرال که دارای میکا و سیلیکات هستند. میکا از اصلی‌ترین ترکیباتی است که به جهت ساخت لوازم آرایشی در نظر گرفته می‌شود و باعث میشود پوست صاف و خوب به نظر برسد.

 بیشتر بخوانید: چگونه از پرایمر به عنوان زیرساز آرایشتان استفاده کنید  

فاندیشن Foundation

فاندیشن در واقع محصولی چند رنگی است و پوشش‌های متفاوتی دارد. هدف اصلی فاندیشن ایجاد یکنواختی در پوست صورت است. فاندیشن که به آن فونداسیون، فوندیشن و حتی کرم پودر گفته می‌شود نقص‌های پوست را می‌پوشاند و برای تغییر رنگ طبیعی پوست نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه طیف گسترده‌ای از رنگها در فاندیشن وجود دارد که به شما امکان می‌دهد متناسب با تن پوست مورد علاقه‌ی خود، مناسب‌ترین رنگ را انتخاب کنید. همچنین سایه‌های مختلف فاندیشن به شما این امکان را می‌دهد تا رنگ را به طور کامل از پیشانی به چانه و از گردن به تیغه‌های شانه ادامه دهید.

فاندیشن-فونداسیون-فوندیشن-کرم پودر

میزان پوشش فاندیشن به نوع ظاهری که شما می‌خواهید داشته باشید بستگی دارد. فاندیشن‌ها در چهار پوشش مختلف وجود دارند مثل:

پوشش شفاف Sheer(پوشش خیلی کم): شفافیت بسیار قابل مشاهده است و رنگدانه بسیار کمی دارد.

پوشش لایت Light(پوشش کم): مقدار پوشش آن به حدی است که حتی با وجود استفاده از فاندیشن گاهی لکه‌ها و برآمدگی‌ها نیز قابل مشاهده است.

پوشش متوسطMedium: مقدار غلظت آن به حدی است که برای پوشش دهی انواع بریدگی‌ها و لکه‌ها کافی است و رنگدانه متوسطی دارد.

پوشش کامل Full: در این دسته، نسبت رنگدانه برای پوشاندن کامل لکه‌ها و زخم‌ها مناسب است. این نوع فاندیشن یک پوست صاف و بدون هیچ لکه‌ای را ایجاد می‌کند.

فاندیشن از طریق انگشت‌ها، برس‌ها و اسفنج‌ها قابل استفاده هستند. امروزه از قلم‌مو برای پخش کردن روی پوست صورت استفاده می‌شود.

کانسیلر Concealer

کانسیلر محصول آرایشی است که جوش‌ها، لکه‌های سیاه، منافذ بزرگ و دیگر لکه‌های پوستی را می‌پوشاند و بسیار شبیه فاندیشن است. اما اغلب پس از فاندیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد و علائم یا لکه‌هایی را که حتی پس از استفاده از فاندیشن قابل مشاهده هستند را می‌پوشاند.

آنچه کانسیلر را از یک فاندیشن متفاوت می‌کند این است که کانسیلر دارای رنگدانه‌ی قوی است و لایه‌ای یکنواخت را ایجاد می‌کند. کانسیلرها دارای طیف رنگی گسترده هستند که به کم و کاستی های فاندیشن کمک می‌کنند. شما نباید یک کانسیلر را با یک فاندیشن اشتباه بگیرید، اگر چه آنها عملکرد مشابهی دارند. کانسیلر نیز دارای طیف رنگی مختلف می‌باشد. بسیاری از افراد تمایل دارند بیش از یک نوع کانسیلر در میکاپ خود استفاده کنند زیرا می‌خواهند تمامی لکه‌ها و مشکلات پوستی را پوشش دهند.

 بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از کانسیلر اصلاح رنگ  

کانسیلر در آرایش

تفاوت های بارز این ۳ محصول

صادقانه بگویم، تفاوت عمده بین سه محصول آرایش ذکر شده زیاد نیست. اما چندین نکته اصلی وجود دارد که باید در مورد تفاوت‌های یک پرایمر، فاندیشن و یک کانسیلر را به خاطر بسپارید.

۱-در روال آرایش، یک پرایمر ابتدا استفاده می‌شود در حالی که یک فاندیشن پس از آن استفاده می‌شود و کانسیلر برای آخرین مرحله مورد استفاده قرار می گیرد.

۲-یک پرایمر معمولا محصولی بی‌رنگ است، اما می‌تواند با رنگ پوست هماهنگ شود. این محصول بی‌رنگ باعث رطوبت دهی پوست می‌شود و همینطور از چرب شدن پوست و به هم خوردگی آرایش جلوگیری می‌کند. در واقع یک زیرسازی است که آرایش‌های دیگر بر روی آن ایجاد می‌شوند.

۳-از آنجا که فاندیشن طیف رنگی مختلفی دارد، با پوستی با هر رنگ به خوبی هماهنگ می‌شود و یکنواختی ایجاد می‌کند. کانسیلر از طرف دیگر نقاط و لکه‌هایی که پس از فاندیشن و سایر محصولات آرایشی قابل مشاهده هستند را پوشش می‌دهد. معمولا برای لکه‌های قرمز و تیره استفاده می‌شوند و سطح یکنواختی را ایجاد می‌کند.

۴-یک پرایمر و حتی فاندیشن درخشندگی به پوست نمی‌دهد اما کانسیلر می‌تواند به آرایش شما درخشندگی بدهد.

میکاپ با پرایمر و کانسیلر

نتیجه‌گیری

هر سه مورد پرایمر، فاندیشن و کانسیلر در میکاپ از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا به ظاهری زیبا و بدون عیب کمک می‌کنند. اما باید به خاطر داشته باشید انجام یک آرایش باید به این ترتیب باشد ابتدا پرایمر سپس فاندیشن و در آخر کانسیلر باشد. در غیر اینصورت آنقدر که فکر می‌کنید نتیجه بخش نخواهد بود.

مطالب مرتبط