نحوه انتخاب مرطوب کننده با توجه به نوع پوست‌تان‌

نحوه انتخاب مرطوب کننده با توجه به نوع پوست‌تان‌

10 آذر 1398 2,375 بازدید

یک مرطوب کننده را در رژیم مراقبت از پوست خود بگنجانید تا پوست شما را آبرسانی و از محرک‌های طبیعی محافظت کند. مرطوب کننده‌ها برای همه نوع پوستی مفید هستند، ولی آن‌ها معمولا بر اساس چندین عامل با یکدیگر متفاوت هستند. یک مرطوب کننده، حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای را انتخاب کنید که کیفیت مطلوب نوع پوست شما را حفظ کرده و از بروز ویژگی‌های نامطلوب جلوگیری ‌کند. به یاد داشته باشید که نوع پوست شما ممکن است بر اساس سن، آب و هوا، تغییرات هورمونی، قرار گرفتن در معرض آفتاب و داروها تغییر کند.


بخش اول مرطوب کننده برای پوست خشک


1. شرایط پوستی خود را در نظر بگیرید

پوست خشک، اغلب زبر و ناهموار است و لکه‌های قرمز در برخی نواحی پوست وجود دارد. منافذ کوچک هستند و پوست ممکن است احساس کشیدگی کند. افرادی که پوست خشک دارند مستعد پوسته پوسته شدن در صورت و بدن هستند.

 • پوست خشک ممکن است در اثر آب و هوای سرد، صابون‌های خشن و قوی، مدت طولانی روی پاهای خود و پس از فعالیت‌های آبی مثل شنا تحریک شوند.

2. به دنبال مرطوب کننده‌ای باشید که حاوی ترکیبات مناسب است

شما به یک مرطوب کننده غلیظ‌تر که پوست شما را آبرسانی و رطوبت را جذب می‌کند نیاز دارید.

 • برای آبرسانی پوست به دنبال عناصری مثل هیالورونیک اسید و دایمتیکون باشید.
 • موادی مثل گلیسیرین، پروتئین‌ها، پروپیلن گلیکول و اوره به جذب آب برای پوست شما کمک می‌کنند.
 • موادی مثل روغن معدنی، پترلیوم (وازلین)، لانوین به رطوبت پوست شما کمک می‌کند.
 • در نظر بگیرید که درمان نواحی خشک با مواد طبیعی شامل روغن زیتون فرابکر، روغن آووکادو یا روغن نارگیل منافذ را مسدود نمی‌کنند.
 • از مرطوب کننده‌های حاوی عطر و رنگ دوری کنید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. SPF30 یا بالاتر برای انواع پوست توصیه می‌شود.

3. به طور منظم از مرطوب کننده استفاده کنید

پوست خشک باید حداقل 2 بار در روز مرطوب باشد. بسته به میزان خشک بودن پوست شما، ممکن است لازم باشد چندین بار در روز پوست خود را مرطوب کنید.

 • بهتر است پس از دوش گرفتن یا هر زمانی که در آب سپری می‌کنید، از مرطوب کننده استفاده کنید. به این صورت که پوست خود را خشک کنید اما بگذارید کمی مرطوب بماند. مرطوب کننده را بلافاصله بعد از آن بمالید تا در رطوبت موجود در آب قفل شود.
 • پوست‌تان را بیش از حد مرطوب نکنید. پوست شما می‌تواند به مرطوب کننده بستگی داشته باشد. بنابراین فقط در صورت نیاز به لوسیون، از آن استفاده کنید.
 • برای پوست خیلی خشک می‌توانید اسپری خنک کننده پوست را امتحان کنید و آن را در طول روز استفاده کنید. شما می‌توانید اسپری خنک کننده پوست را در خانه درست کنید.
 • بر مرطوب کردن داخل بدن نیز تمرکز کنید. حداقل 2 لیتر آب بنوشید و غذاهایی با چربی‌ و پروتئین‌های سالم مثل ماهی سالمون، آووکادو و تخم مرغ مصرف کنید.

بخش دوم مرطوب کننده برای پوست چرب


1. شرایط پوستی خود را در نظر بگیرید

پوست چرب اغلب تا پایان روز براق است. افراد دارای پوست چرب ممکن است منافذ بزرگ و لکه‌های قابل مشاهده‌ای داشته باشند.

2. یک مرطوب کننده مناسب پیدا کنید

از آنجا که پوست شما از قبل چربی دارد، بنابراین نیازی به زدن روغن بیشتر به آن را ندارید، به خصوص اگر مستعد آکنه هستید به یک مرطوب کننده سبک نیاز خواهید داشت که باعث افزایش درخشندگی و یا مسدود شدن منافذ شما نمی‌شوند.

 • به دنبال مرطوب کننده‌های فاقد چربی و یا آب باشید که بدون اضافه کردن روغن غیر ضروری، پوست شما را آبرسانی می‌کند.
 • اگر آکنه دارید به دنبال مرطوب کننده‌های غیر کومدوژنیک باشید که منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند.
 • کالامین، یک مرطوب کننده عالی روزانه برا پوست‌های مستعد آکنه است.
 • از مرطوب کننده‌های حاوی عطر و رنگ دوری کنید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. SPF30 یا بالاتر برای انواع پوست توصیه می‌شود.

3. در صورت لزوم از مرطوب کننده استفاده کنید

قاعده خوب این است که در صبح و شب مانند: پس از حمام، دوش و یا صرفا پس از تمیز کردن، صورت خود را به طور کامل مرطوب کنید. مرطوب کننده‌ای را انتخاب کنید که سبک‌تر باشد(لوسیون در مقابل کرم) و اگر نوع پوست چربی داشته باشید، ترکیباتی مثل روغن ندارد. پوست چرب خود را بیش از حد مرطوب نکنید. هنگامی که پوست شما خشک می‌شود و یا پس از مدت طولانی قرار گرفتن در معرض آب که باعث خشک شدن پوست‌ می‌شود، آن را مرطوب کنید.


بخش سوم مرطوب کننده برای پوست ترکیبی


1. نواحی مشکل‌دار را مشخص کنید

پوست ترکیبی، اغلب چربی در پیشانی، بینی و ناحیه چانه دارند و دیگر نواحی خشک هستند. مشخص کنید که این نواحی چقدر خشک و چقدر چرب است.

2. یک مرطوب کننده برای پوست خود خریداری کنید

بعضی از مرطوب کننده‌ها، تاکید می‌کنند که برای پوست ترکیبی مناسب هستند. بسته به شدت آن، ممکن است به محصولات جداگانه‌ای برای قسمت‌های مختلف بدن نیاز داشته باشید.

 • مرطوب کننده‌های فاقد چربی و آب، برای قسمت‌های چرب پوست مناسب هستند.
 • مرطوب کننده‌های حاوی دایمتیکون، گلیسیرین، پروتئین‌ها و روغن معدنی رطوبت را افزایش می‌دهند و برای قسمت‌های خشک بدن بهترین انتخاب هستند.
 • روغن‌های خالص و کره‌هایی مثل روغن نارگیل، روغن آووکادو، کره شیا نیز به عنوان مرطوب کننده‌های طبیعی برای پوست خشک مناسب عمل می‌کنند.
 • از مرطوب کننده‌های حاوی عطر و رنگ دوری کنید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. SPF30 یا بالاتر برای انواع پوست توصیه می‌شود.

3. در صورت لزوم از مرطوب کننده استفاده کنید

پوست ترکیبی، ممکن است به رطوبت روزانه در برخی نواحی و رطوبت کمتر در نواحی دیگر نیاز داشته باشد. به یاد داشته باشید که شرایط محیطی نیز ممکن است بر کیفیت پوست شما تاثیر بگذارد و در نتیجه هر چند وقت یکبار به مرطوب کننده نیاز خواهیدی داشت.

بیشتر بخوانید: راز داشتن صورت بدون آکنه چیست؟ 

مطالب مرتبط