بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد

بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد

31 مرداد 1398 10,692 بازدید

اکثر خانم ها روش‌های مختلفی را برای رفع موهای زائد خود امتحان کرده‌اند  از جمله: موم انداختن‌، بند انداختن، استفاده از مواد شیمیایی، اپیلاسیون ( بیشتر بخوانید: توصیه‌های قبل و بعد اپیلاسیون ) و ... که بدلیل پروسه‌ی طولانی در ادامه‌ی مسیر از انجام آن منصرف شده‌اند یا گاهی روش هایی که انجام می دانند بی نتیجه بوده است.

آیا لیزر نسبت به روش های دیگر برای رفع موهای زائد موثرتر است؟ اگر به کلینیک‌های لیزر مراجعه کرده باشید متوجه می‌شوید که در بین خانم‌ها این روش پرطرفدار است.لیزر کاربردهای مختلفی دارد. یکی از کاربردهای آن رفع موهای زائد می‌باشد. هنگامی که پرتوهای نور به پوست می‌تابد ملانین آن را جذب و به سلولی که وظیفه‌ی تولید کردن مو در ریشه را دارد می رساند و آنرا تخریب می‌کند.
توجه! بهترین حالت در رفع موهای زائد موقعی است که مو در مرحله‌ی رشد قرار داشته باشد که به این مرحله آناژن می‌گویند.

لیزر مو

 بیشتر بخوانید: راهنمای کامل لیزر موهای زائد(یک مقاله جامع) 

چه کسانی مناسب برای انجام لیزر هستند؟

هر فردی باید پیش از مراجعه به لیزر، آزمایش هورمون دهد تا متوجه شود که مشکلات هورمونی دارد یا خیر. اگر مشکلات هورمونی دارد که بایستی با مراجعه به پزشک در جهت رفع آن تلاش کند و پس از بهبودی لیزر را شروع کند.نکته‌ی حائز اهمیت این است که کسانی که مشکلات هورمونی دارند اگر بخواهند لیزر کنند باید همزمان دارو نیز مصرف کنندچرا که اگر دارو مصرف نکنند هیچ تاثیر و نتیجه‌ایی نخواهد داشت.کسانی که مشکلات هورمونی ندارند،اگر پوست آنها روشن تر و رنگ موهای آن ها تیره تر باشد کاندید مناسب برای انجام لیزر می‌باشند و لیزر به خوبی به آنها پاسخ می‌دهد.

لیزر موهای زائد

چه کسانی مناسب برای انجام لیزر نمی باشند؟

پوست تیره و موی روشن:

افرادی که پوست آنها تیره و رنگ موهای آنها روشن است و همچنین افرادی که بدن خود را سولاریوم کرده‌اند کاندید مناسبی برای انجام لیزر نمی‌باشند.

داروهای خاص:

افرادی که داروهای خاص از جمله برخی داروهای دیابت، مسکن‌ها، داروهای ضد بارداری، ایزوترتینوئین، داروهای ضد التهاب غیر کورتونی، پیروکسیکام، کینین و کنیدین، برخی تتراساکلین‌ها، سولفونیل اوره‌ها مصرف می‌کنند نباید لیزر انجام دهند.

خانم‌های باردار:

بدلیل تماس اشعه با زنانی که باردار بهتر است که لیزر انجام ندهند و به بعد از زایمان که کاملا بدون ضرر است موکول کنند.

بیماری های خاص:

کسانی که سابقه بیماری لوپوس دارند کاندید لیزر نمی‌باشند.

لیزر در محل تاتو:

افرادی که در محل لیزر تاتو و یا کک مک دارند ، یا جوش های چرکی که سابقه عفونت فعال دارند و همینطور سابقه گوشت اضافه در محل عمل را دارند برای انجام لیرز مناسب نیستند.

در این صورت بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید.

ناحیه لیزر موهای زائد در خانم ها

لیزر مو زائد خانم‌ها

ناحیه لیزر موهای زائد در آقایان

لیزر مو زائد آقایان

 

به چند جلسه لیزر برای رفع موهای زائد نیاز دارید؟

معمولا به 4 جلسه لیزر به فاصله‌‌ی 4 تا 6 هفته نیاز دارید. این فاصله به این منظور است که موهای جدید شروع به رشد می‌کنند و موهایی که مرده هستند از بین می‌روند. در انجام لیزر موهای زائد باید شکیبا باشید تا نتیجه‌ی مطلوب حاصل شود.

مراقبت‌های قبل از انجام لیزر

 1. یک ماه قبل از انجام لیزر، نباید موهای خود را با روش‌هایی مثل موم ، اپیلاسیون، موچین یا مومک     و... بردارید چرا که با استفاده از این روش‌‌ها ریشه‌ی مو کنده می‌شود. در صورت نیاز به اصلاح از تیغ برای ناحیه‌ی مورد نظر استفاده کنید.
 2. یک روز قبل از انجام لیزر، موهای زائد ناحیه‌ی مورد نظر را شیو کنید.
 3. در طول انجام لیرز از سولاریوم استفاده نکنید.
 4. قبل از انجام لیزر به منظور جلوگیری از آلودگی حمام بروید.

مراقبت های لازم در روز انجام لیزر

 1. روز انجام لیزر پوست خود را از هرگونه مواد آرایشی و خوشبوکننده‌ها پاکسازی کنید.
 2. از لباس‌هایی که در آن احساس راحتی می‌کنید استفاده نمائید زیرا پس از اتمام کار لیزر، باید ناحیه‌‌ی موردنظر با کرم پوشانده شود و تنگ بودن لباس احساس ناخوشایندگی را برای شما به همراه خواهد داشت.
 3. نیم ساعت قبل از انجام لیزر در محل حاضر شوید تا بتوانید از کرم بی حس کننده به منظور جلوگیری از احساس درد یا سوزش حین لیزر استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از انجام لیزر

 1. برای تسکین درد پس از انجام لیزر باید از کیسه‌ی یخ بر روی ناحیه‌ی لیزر شده استفاده کنید.
 2. به منظور جلوگیری از قرمزی و تورم از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.
 3. بهتر است در معرض نور آفتاب قرار نگیرید بهر حال اگر مجبور به ایستادن جلوی آفتاب شدید از ضدآفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده کنید.
 4. تا 48 ساعت از دوش آب گرم، سونا استفاده نکنید.
 5. تا 48 ساعت از مواد آرایشی بر روی پوست خود استفاده نکنید زیرا منافذ پوست بسته و پوست تحریک می شود.
 6. بعد از انجام لیزر ، موهایی که به جا مانده‌اند را دست‌کاری نکنید چرا که ریشه‌ی آن‌ها کنده می‌شود. در صورت لزوم از تیغ برای رفع موهای زائد خود استفاده کنید.
 7. از مرطوب کننده‌ی پوست پس از انجام لیزر استفاده کنید.